YAKUP ULUTAŞ

Developer - System Integration Specialist

Deneyim

2013 - Halen Devam

Polisoft Yazılım San. ve Tic. Ltd. Şti

İş Analisti – Sistem Entegrasyon Uzmanı

2012 - 2013

Bilgi Sigorta Aracılık Hizmetleri

Muhasebe Müdür Yardımcısı
Teknik Personel
2011

İLLER BANKASI A.Ş.

Muhasebe Stajyeri
2006-2008

Care Computer & Security

Teknik Satış Yetkilisi

Hobiler

Hakkımda

Kayseri’de doğdum büyüdüm.

Lise Öğrenimimi Memleketimiz Sızır Kasabasında bitirdikten sonra hiç gecikmeden Askere gittim.

Lise ile askerlik arasında geçen sürede bilgisayar teknik servisi firmasında çalıştım.

Tabi lise zamanlarında da boş durmadım , Sıhhi tesisat Güneş enerji sistemleri , Pastahane , Ekmek Fırını Taş duvar örme amelelik ne varsa çalıştım bu zamanlarda burnumu yeterince sürttüm kısaca, ekmeğin kıymetini bilirim.

Geldikten Sonra Cumhuriyet Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü okudum.

İller bankasında sigortacılık kısmında stajımı tamamladım.

Gönlümde olan programcılık sevdasından dolayı ara ara programa derslerine de girdim.

Üniversite biter bitmez hemen kendimi sektöre attım ve Kayseri’de  bir sigorta acentesinde çalışmaya başladım. Sigortacılık sektöründe çalışırken Teknik personel belgesi olan SEGEM sertifikası aldım Türkiye’de faal olan sigorta şirketi sisteminin ekranlarını öğrendikten sonra, iş yerinde muhasebe tarafına kayarak sektörün önde gelen muhasebe uygulamaları olan Ada Yazılım ve Polisoft Yazılım uygulamalarını öğrendim .

ve Halen çalışmakta olduğum Sigorta sektörüne yazılım geliştiren bir yazılım firmasında (Polisoft Yazılım) Teknik Destek Elemanı olarak işe başladım.

1 yıl sonra aynı firmada Yazılım departmanına geçerek çalışma hayatıma devam etmekteyim…

2013 yılının sonundan bu yana  firmada çalışmaya devam ediyorum.

Diğer

El becerime her zaman güvenirim. Aracım, motosikletim rutin bakımlarını her zaman kendim yaparım çok gerekmedikçe sanayiye uğramam. Arızalanırsa kendim tamir ederim. Evde bir beyaz eşyam bozulursa kendim tamir ederim. her zaman kendi işimi kendim yaparım. Boş arsam olsa oraya kendi evimi dahi dikerim.

Eğitim

Cumhuriyet Üniversitesi 2012

Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu

Anadolu Üniversitesi 2022

Bilgisayar Programlama (Devam Ediyor)

SerTiFikalar

 • Segem – Sigortacılık Eğitim Merkezi
 • Bilgisayar İşletmenliği – MEB
 • ISO 9001 Başarı Sertifikası
 • Etkili Sunum Teknikleri Katılım Sertifikası
 • Beden Dili Semineri Katılım Sertifikası
 • Kişisel Gelişim Katılım Sertifikası
 • Etkili Yönetim Teknikleri Katılım Sertifikası
 • Etkili İletişim Teknikleri Katılım Sertifikası

Beceri

Delphi
C#
Android (Java)
IOS (Swift)
MySQL

Şu an aktif olarak görevim 3. Parti yazılımlar ile entegrasyon sağlamak 30’dan fazla farklı sigorta şirketi ile Restful veya wsdl arabirimleri ile entegrasyon sağlıyorum. Ve bunları sürekli canlı tutmak benim görevim.

 • Google Apilerini (Firebase,Vision) Mobil ve Masaüstü Tarafında kullandım. (Java,Swift,c#,Delphi)
 • SOAP UI – Postman Uygulamaları ile görevim gereği sürekli çalışıyorum.
 • Selenium Webdriver ile site manipluasyon uygulamaları geliştirdim.
 • UniGUI ile şirket içi CRM uygulama geliştirdim geliştirmeye devam ediyorum. Adını ilk defa duyanlar için Delphi ile Web uygulamaları geliştirebileceğiniz bir Extjs sürümü.
 • Whatsapp Entegrasyon belirli mesajları okuyup yanıtlayabilecek basit bir uygulama. tanımlanan kelimelere göre otomatik cevap veren bir sistem. 
 • Arduino Hobi amaçlı öğrendiğim farklı bir deneyim. Otomobil için bir kaç devre kartı hazırlayıp sattım/satıyorum.

Delphi & MySQL konularında iyi bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum. VCL uygulamalarında Thread kullanmayı severim. Kullanıcı dostu Ara yüz tasarlamasını severim. OOP sisteme elimden geldiğince uymaya çalışıyorum.
Fxreport ile çalıştım. Devexpress (cxgrid) komponentleri ile çalıştım. Delphi ile ilgili son geliştirdiğim uygulama SIP Entegrasyonu Call Center uygulaması idi. Ara ara güncellediğim Remote Destkop uygulamam da kullanıcılar tarafından seviliyor.

Bazı Windows apilerini msdn dokumanlarını inceleyerek Delphi üzerinde bir çok uygulamamda kullandım. win32 içerisindeki procedurelere erişim iş yapmak heyecan verici.

Daha önce Delphi ile ilerlettiğim entegrasyon uygulamalarımı (Windows Service) zamanla c# ortamına taşıdım. Şu an bir çok projem c# uygulamasıdır. (Sigorta şirketlerinden prim teklifi alır poliçe keser dokümanını kayderder vs.)

Mobil Uygulamalarda Android hobi olarak ilerlettiğim bir yazılım iken, az da olsa getirisi olan bir kaç uygulamaya sahip olmama doğru ilerledi.

Akabinde Bulunduğum şirketteki masaüstü uygulamalar için bir mobil uygulama yazdım ve yıllardır kullanımdadır. Mobil uygulamanın API’sini ise Delphi ile Restfull olarak geliştirdim.

Bir süre sonra kendi becerilerimle Tutoriallar ile Windows’sa Sanal MAC işletim sistemi kurarak Xcode üzerinde Swift dili ile mobil uygulama geliştirdim. Akabinde Macbook ile uygulamayı Apple mağazasına yükledim. Dolayısı ile swift ile ilgilide göz ardı edilemeyecek kadar bilgi sahibiyim. umarım daha da geliştiririm.